PROJEKT „Aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego” RPWP.07.01.02-30-0242/19

Stowarzyszenie na rzecz Osób Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie

PROJEKT „Aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego” RPWP.07.01.02-30-0242/19

Z ogromną przyjemnością informujemy o rozpoczęciu realizacji projektu „Aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego”.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej 7: Włączenie społeczne, Działanie 7.1. Aktywna integracja, Poddziałanie 7.1.2 Aktywna integracja – projekty konkursowe, okres jego realizacji trwa od 30.09.2021 r. do 31.12.2022 r.

Projekt realizowany jest przez

STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB PSYCHICZNIE CHORYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE „EMPATIA”

Projekt jest skierowany do 75 osób biernych zawodowo, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w tym 65 osób z niepełnosprawnością, które zamieszkują w myśl KC w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

W ramach projektu planowane jest następujące wsparcie:

Zadanie 1 – Aktywizacja społeczna – opracowanie indywidualnych ścieżek reintegracji społeczno-zawodowej, podpisanie kontraktów  – 75 uczestników projektu

Na początku przystąpienia do projektu każdy uczestnik projektu spotka się z doradcą zawodowym i specjalistą ds. kontraktów socjalnych , którzy wspólnie opracują dla niego indywidualną ścieżkę reintegracji (IŚR), w tym doradca w zakresie aktywizacji zawodowej. Dokona oceny predyspozycji zawodowych uczestników projektu, określi deficyty w obszarze zawodowym, określi potrzeby i zalecenia do rodzaju i wymiaru wsparcia zawodowego realizowanego w projekcie. Wsparcie w projekcie dla uczestników projektu w zakresie aktywizacji zawodowej udzielane będzie zgodnie z zapisami ścieżki reintegracji. Projekt zapewnia wykorzystanie zwalidowanych rozwiązań wypracowanych w projektach innowacyjnych PO KL –wykorzystany zostanie Kwestionariusz Istotnych Kompetencji w Poszukiwaniu Zatrudnienia, z proj. „Istotne kompetencje w poszukiwaniu zatrudnienia” POKL.06.02.00-06-162/11-00. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną następnie omówione wspólnie z uczestnikami projektu i będą stanowiły bazę do stworzenia Indywidualnej Ścieżki Reintegracji (IŚR) kryt. prem 3). Po spotkaniu z doradcą zawodowym na początku przystąpienia do projektu każdy uczestnik projektu spotka się ze specjalistą ds. kontraktów socjalnych (spotkania indywidualne), który dokona identyfikacji indywidualnych problemów uczestników projektu w obszarze funkcjonowania osobistego, społecznego, barier utrudniających integrację społ., wyznaczy kierunki i wymiar wsparcia w zakresie aktywizacji społecznej, a następnie z każdym uczestnikiem podpisze umowę na wzór kontraktu socjalnego (dalej: kontrakt socjalny), której obowiązkowym elementem są usługi aktywnej integracji., zawierającą wszystkie elementy kontraktu określone w ustawie o pomocy społecznej (umowa będzie zawierała ścieżkę reintegracji społecznej – zaw. zgodnie z indywidualnymi potrzebami uczestnika, uwzględniająca ustalenia specjalisty ds. kontr socjalnych nt. potrzeb UP). Aktywizacja społeczna będzie udzielana zgodnie z w/w umową i ścieżką reintegracji będącej integralną jego częścią i której ostateczny kształt ustali specjalista ds. kontraktów socjalnych.

Zadanie 2. Aktywizacja społeczna – trening umiejętności społecznych, trening ekonomiczny 

a) Grupowy trening umiejętności społecznych dla 75 uczestników projektu. Program to m.in. metody właściwej komunikacji interpersonalnej, budowanie relacji z innymi, ocena własnej sytuacji życiowej i zawodowej oraz szans na jej poprawę, budowanie poczucia własnej wartości, radzenie sobie ze stresem w trudnych sytuacjach, asertywność, techniki kreatywnego rozwiązywania problemów.

b) Grupowy trening ekonomiczny- aby rozwinąć umiejętności wykorzystania czynności życia codziennego w projekcie zaplanowano grupowy trening ekonomiczny dla 40 osób, u których zidentyfikowana zostanie konieczność tego typu wsparcia. Program to m.in. kształtowanie i podtrzymywanie orientacji w wartości pieniądza i towaru, umiejętność planowania wydatków wedle swoich potrzeb i możliwości; nauka gospodarowania pieniędzmi, orientacji w cenach towarów i usług; planowanie najpotrzebniejszych zakupów, wybór sklepu pod względem cenowym; planowanie wydatków na cały miesiąc, oszczędne gospodarowanie budżetem oraz racjonalne wydawanie pieniędzy (wydatki stałe, takie jak czynsz za mieszkanie i inne opłaty związane z utrzymaniem domu). Każdy uczestnik projektu po w/w treningach otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w treningu.

Zadanie 3. Wsparcie psychologiczne, obywatelskie

a)   W projekcie założono działania związane z poprawą stanu zdrowia mające wpływ na podniesienie szans w uzyskaniu zatrudnienia – jako element całościowego wsparcia: wsparcie psychologa, spotkania indywidualne, które będzie miało na celu ustabilizowanie psychiczne, na tyle, aby mógł przestać koncentrować się na swoim położeniu i aby mógł efektywnie korzystać ze wsparcia, a także aby umiał radzić sobie z problemami, nabrał wiary we własne siły. Tematyka: rozwiązywanie indyw. problemów psychicznych, budowanie poczucia przydatności, zwalczanie poczucia bezradności, zależności od innych, lęku przed pracą, chorobami, nietolerancją.

b)   W projekcie przewidziano poradnictwo obywatelskie w formie dyżurów specjalistów (aktywizacja społeczna), Tematyka może dotyczyć spraw: mieszkaniowych, rodzinnych, świadczeń socjalnych, świadczeń z ubezpieczeń społecznych, zatrudnienia i bezrobocia, wsparcia z PFRON, finansowych, obywatela a instytucji, spadkowych, konsumenckich, stosunków międzyludzkich, własności. Z tych dyżurów będzie mógł skorzystać każdy uczestnik projektu, wymiar będzie dopasowany na podstawie indywidualnych potrzeb.     Na dyżury będą odbywać się zapisy, a jeśli nie będzie zapotrzebowania na realizację dyżuru w danym tygodniu, nie odbędą się one (możliwość zrealizowania tych godzin w innym tygodniu, kiedy będzie większe zapotrzebowanie)

Zadanie 4. Aktywizacja zdrowotna osób niepełnosprawnych

a)    Dla 55 osób z niepełnosprawnościami istnieje konieczność zapewnienia również działań, które mają na celu wyeliminowanie lub złagodzenie fizycznych barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy; przewidziano więc sfinansowanie części kosztów zespołów ćwiczeń fizycznych usprawniających psychoruchowo lub zajęć rehabilitacyjnych zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych. Jest to szczególnie istotne dla osób niepełnosprawnych, które chcą podjąć pracę – gdyż okres oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne NFZ jest bardzo długi.

b)    Dla 55 osób z niepełnosprawnościami zaplanowano zajęcia indywidualne z rehabilitantem/fizjoterapeutą (liczba godzin wynika z przeprowadzonej diagnozy potrzeb i doświadczenia Wnioskodawcy w pracy z osobami niepełnosprawnymi). Do aktywizacji zdrowotnej będzie kierował Specjalista ds. kontraktów socjalnych, który w umowie na kształt kontraktu socjalnego zawrze odpowiednie zapisy. Sesje rehabilitacyjne/fizjoterapeutyczne będą przeprowadzone w pomieszczeniach fizjoterapeutycznych udostępnionych przez Wnioskodawcę. Postępowanie rehabilitacyjne zmierzać będzie do powstrzymania postępującej regresji, a także do umożliwienia jak najbardziej samodzielnego życia, przeciwdziała marginalizacji społecznej osób niepełnosprawnych i działania na rzecz budowania poczucia wartości i godności, poszanowanie autonomii osób niepełnosprawnych.

Zadanie 5. Aktywizacja zawodowa – dopasowanie kwalifikacji lub kompetencji do potrzeb rynku pracy

W projekcie przewidziano działania związane z dostosowaniem kompetencji/ kwalifikacji 30 uczestników do potrzeb rynku pracy, tj. realizację kursów/szkoleń. Wszystkie szkolenia w projekcie kończyć się będą uzyskaniem dokumentu potwierdzającego umiejętności/kompetencje/kwalifikacje. Tematyka szkoleń będzie określana na podstawie wyników Indywidualnej Ścieżki Reintegracji, monitoringu lokalnego rynku pracy i współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i dobierana do indywidualnych potrzeb uczestnika. Przewidziano stypendium (wypłacane na zasadach określonych w Ust. o promocji zatrudnienia) i zwrot kosztów dojazdu. Wszystkie kursy/szkolenia będą realizowane przez jednostki posiadające aktualny wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Zadanie 6. Aktywizacja zawodowa  – Staże dla 25 uczestników projektu

I.   Staż jest formą wsparcia, która umożliwia zdobycie doświadczenia zawodowego i podstawowych umiejętności praktycznych związanych z wykonywaną pracą bez    nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. W ramach projektu zaplanowano staże dla 25 uczestników.

II.   Okres odbywania stażu wynosi śr. 3 miesiące, (min. 3 miesiące, max 6 miesięcy), w wymiarze 40h/tydz. (8h/dzień) dla pełnosprawnych i dla osób niepełnosprawnych w stopniu lekkimi pozostałych w wymiarze 35h/tydz (7h/dzień).

III.  Staże będą realizowane zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia, zaleceniem Rady z 10.03.2014 r. w spr. ram jakości staży, Polskimi Ramami Jakości Praktyk i Staży, Regulaminem Konk., Rozporz. MPiPS z 20.08.2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych oraz spełnia wymogi zapewniające wysoki standard stażu. Staż będzie odbywać się na podst. umowy stażowej.

IV.   Stażysta wykonuje swoje obowiązki pod nadzorem opiekuna stażu, wyznaczonego na etapie przygotowań do realizacji programu stażu, który wprowadza stażysta w zakres obowiązków oraz zapoznaje z zasadami i procedurami obowiązującymi w organizacji, w której odbywa się staż. Opiekun monitoruje realizację przydzielonego stażyście zakresu obowiązków oraz udziela stażyście informacji zwrotnej nt. osiąganych wyników i stopnia realizacji zadań. Na jednego opiekuna stażu przypada jeden stażysta. Stażyście przysługiwać będzie miesięczne stypendium.

V.   Każdemu stażyście będzie przysługiwało dodatkowe wsparcie (np. koszty dojazdu, szkolenie BHP, jako refundacja dla podmiotu przyjmującego na staż). Warunkiem otrzymania zaświadczenia o ukończeniu stażu jest pozytywna pisemna opinia podmiotu przyjmującego na staż oraz brak nieusprawiedliwionej absencji.

Zadanie 7. Aktywizacja zawodowa – WTZ

Wykorzystanie usług aktywnej integracji w ramach WTZ będzie odbywać się zg. z ustawą z 27.08.1997 r. rehabilitacji zaw. i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.  W ramach zadania uczestnicy projektu zostaną objęci także wsparciem trenera pracy – 40 uczestników. W proj. nie zostanie utworzony nowy WTZ, wsparcie będzie świadczone w WTZ w Wieleniu i WTZ w Gębicach. Uczestnicy projektu będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w pracowniach poszczególnych WTZ.

Zadanie 8. Aktywizacja zawodowa – praktyki dla uczestników WTZ

Dla 40 uczestników WTZ zaplanowano praktyki zawodowe, dzięki którym uczestnicy mają możliwość rozwijania umiejętności zawodowych. Praktyka to forma praktycznej nauki zawodu, będąca zdobywaniem nowych umiejętności zawodowych poprzez praktyczne wykonywanie zadań zawodowych na stanowisku pracy, według ustalonego programu, uzgodnionego pomiędzy pracodawcą a osobą odbywającą praktykę. Dzięki uczestnictwie w praktykach, uczestnicy WTZ podniosą swoją samoocenę, uwierzą w możliwość podjęcia pracy i rozwoju zawodowego, ale także odniosą korzyści finansowe, które będą motorem do dalszego poszukiwania pracy i źródeł zatrudnienia. Przewidziano realizację miesięcznych praktyk zewnętrznych – poza warsztatem, realizowanych w oparciu o współpracę z lokalnymi jednostkami ekonomii społecznej, w tym głównie lokalnymi spółdzielniami socjalnymi. Kwalifikowanie do praktyk będzie odbywać się przez Trenera Pracy, na praktyki uczestnicy projektu będą uczęszczać w grupach max 5 osobowych. Stanowisko pracy i podmiot przyjmujący na praktykę będą dopasowywane do potrzeb i możliwości uczestnika projektu. Każdy uczestnik projektu podpiszę umowę i plan praktyki, określający zadania w ramach praktyki. Dla uczestnika projektu przewidziano wynagrodzenie w wysokości 500 zł/mc. Przewidziano także dodatkowe koszty związane z odbywaniem praktyki (ubranie, buty, ubezpieczenie NNW itp.) w wysokości 350 zł/UP.

Zadanie 9 – Działania o charakterze środowiskowym- spotkania integracyjne

W ramach zadania przewidziano organizację 3 spotkań integracyjnych- wydarzeń integracyjnych i edukacyjnych o charakterze kulturalnym, festynów, w których uczestniczyć będą uczestnicy projektu, ich otoczenie społeczne (w tym rodziny), mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i których głównym celem jest integracja uczestników projektu ze środowiskiem lokalnym i z okolicznymi mieszkańcami oraz wzrost ich aktywności społecznej.

Celem projektu jest dokonanie postępu w procesie aktywizacji społeczno–zatrudnieniowej (aktywizacja społeczna przez min. 34% osób; zatrudnieniowa przez min 25% osób – w przypadku osób niepełnosprawnych przez 12%) wśród 75 osób biernych zawodowo (40K, 35M), zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zamieszkujących/uczących się w myśl KC w woj. wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim, poprzez udział ww. osób w kompleksowym wsparciu w okresie od 30.09.2021 do 31.12.2022 r.

Planowane efekty realizacji projektu to:

–  uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji przez osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – 28 uczestników projektu

–  poszukujących pracy po opuszczeniu programu – 12 uczestników

–  pracujących po opuszczeniu programu – 4 uczestników

Wartość projektu: 1 020 244,38 zł

Dofinansowanie UE : 867 207,72 zł

Biuro projektu: 64-980 Trzcianka, ul. 27 Stycznia 41 , nr telefonu: 67 216 23 66 wew.306 kom: 608349245